Endodoncja

Endodoncja: złe wspomnienia o leczeniu kanałowym są już przeszłością!

Najprawdopodobniej hasło “endodoncja” nie budzi Twojego niepokoju. Być może nic Ci nie mówi! A… “leczenie kanałowe”? Nawet jeśli nigdy nie było Ci dane z tego leczenia korzystać, to doskonale wiemy, że z czymś Ci się kojarzy. Z bólem, który po prostu trzeba przetrwać, prawda? Czas zedrzeć z leczenia kanałowego i endodoncji czarne legendy budzące niechęć do diagnostyki stomatologicznej. Nowoczesne metody i narzędzia, jakimi posługuje się współczesna endodoncja, pozwolą uratować zainfekowany ząb bezboleśnie – dzięki skutecznemu znieczuleniu!

Czym dokładnie zajmuje się lekarz endodonta w klinice Perioffice w Poznaniu?

Endodoncja nie jest synonimem dla leczenia kanałowego. Jest to cały dział stomatologii, który zajmuje się diagnostyką i przede wszystkim leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Dlaczego w naszej świadomości sprowadza się do leczenia kanałowego? Ponieważ jest to działanie ostateczne podejmowane w kierunku ratowania zęba. Inną metodą pozbycia się infekcji jest już tylko… pozbycie się zęba. We wczesnej fazie rozpoznania infekcji miazgi istnieje możliwość wyleczenia, jednak… dopiero rozprzestrzenienie się drobnoustrojów, które zajęły tkankę zęba, powoduje silny ból, który prowadzi pacjenta do endodonty. W praktyce więc to właśnie leczenie kanałowe jest najczęstszym działaniem podejmowanym u endodonty.

Endodonta orzekł, że konieczne jest leczenie kanałowe. Czy to znaczy, że masz pecha…?

Nie! Choroby miazgi zęba nie są ani wynikiem życiowego pecha, ani genetycznych uwarunkowań. Ich przyczyną zazwyczaj są zaawansowana i nieleczona próchnica lub mechaniczne uszkodzenia zęba (np. złamania). Tak jak w przypadku wielu schorzeń stomatologicznych oznacza to więc, że zarówno prawidłowa higiena jamy ustnej jak i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pierwszych ubytków znacznie oddala widmo leczenia kanałowego, które, mimo że w naszym gabinecie w Poznaniu nie jest procesem bolesnym, to jednak nadal warto mu zapobiec!

Jak endodonta w naszym gabinecie w Poznaniu poprowadzi Twoje leczenie kanałowe?

Klinika Perioffice z Poznania świadczy swe usługi w oparciu o najnowsze zdobycze nauki oraz technologii (trzeba bowiem mieć na uwadze, że w przypadku leczenia kanałowego duże znaczenie ma nie tylko kompetencja lekarza endodonty, ale też jakość użytych narzędzi). Z tego względu nie tylko nie musisz obawiać się bólu, ale też liczba wizyt może być mniejsza niż jeszcze kilka lat temu (w wielu przypadkach wystarczy jedna!). Jak więc aktualnie wygląda leczenie kanałowe?

Rentgen, sondy, mikroskopy – endodonta musi wiedzieć, co ząb w sobie kryje!

Uwaga! Przed przystąpieniem do leczenia endodonta musi wiedzieć o ewentualnych przeciwwskazaniach do jego rozpoczęcia. Należą do nich między innymi schorzenia wątroby, nerek i serca oraz zaburzenia endokrynologiczne.

Skuteczność leczenia kanałowego opiera się na dokładnym usunięciu miazgi zęba. Niedokładne oczyszczenie sprawi, że problem wróci i cały proces będzie trzeba powtórzyć. Aby tego dokonać, endodonta musi znać układ i długość kanałów, które będzie oczyszczać. Na początku wystarcza zdjęcie rentgenowskie. Po podaniu znieczulenia endodonta otwiera komorę zęba i przystępuje do mechanicznego usuwania miazgi. Dla zobrazowania precyzji, jakiej wymaga to zadanie, dodamy, iż pilniki i narzędzia, jakimi się posługuje, mają średnicę między 0,06 a 0,4 milimetra! Nie powinno więc dziwić, że z pomocą endodontom przychodzi mikroskop.

Tym bardziej, iż po oczyszczeniu komory zębowej endodonta musi przejść… głębiej. Przy użyciu urządzenia zwanego endometrem lekarz ustala lokalizację ujść kanałów, a także ich układ i długość. Następnie, penetrując kanały, poszerza je mechanicznie (pomoże to nie tylko dokładnie je oczyścić, ale też, w dalszej kolejności, wypełnić). Zanim tak opracowane kanały zostaną wypełnione, endodonta przystępuje jeszcze do płukania środkami o działaniu silnie bakteriobójczym. Dopiero teraz następuje “zamknięcie” zęba – wypełnienie kanałów obojętną dla organizmu substancją płynną, która ulegnie stwardnieniu. Na tym etapie niezmiernie istotne jest w stu procentach szczelne wypełnienie kanału – pozostawienie pustych przestrzeni może obrócić wniwecz cały proces leczenia! Po wypełnieniu kanałów pozostaje już wypełnienie korony zęba i jej zamknięcie.

Czy to już wszystko? Do pacjenta będzie należeć decyzja, co dalej. Endodonta w naszym gabinecie w Poznaniu zaproponuje jeszcze możliwość wstawienia korony. Należy bowiem pamiętać, że po leczeniu kanałowym ząb jest martwy, a przez to osłabiony, podatny na uszkodzenia i mikropęknięcia. Niezależnie od decyzji pacjenta leczenie infekcji zostało zakończone, a dalszy jej rozwój uniemożliwiony.

Endodoncja – Leczenie kanałowe – lekkie, łatwe i przyjemne?

W Perioffice w Poznaniu dokładamy wszelkich starań, by dla pacjenta takie właśnie było. Mimo znacznego postępu technologicznego leczenie kanałowe wymaga jednak od lekarza niesamowitej precyzji, długotrwałego pozostawania w pozycji wymuszonej oraz umiejętnej obsługi narzędzi niezwykle precyzyjnych, ale też delikatnych. Dlatego też endodoncja pozostaje nadal jednym z najbardziej wymagających działów stomatologii.

Cennik usług Endodontycznych

Leczenie kanałowe – siekacze, kły 700 – 1000 zł
Leczenie kanałowe przedtrzonowce 800 – 1000 zł
Leczenie kanałowe trzonowce 900 – 1200 zł
Leczenie kanałowe pod mikroskopem:
Leczenie kanałowe – siekacze, kły 800 – 1000 zł
Leczenie kanałowe przedtrzonowce 1100 – 1300 zł
Leczenie kanałowe trzonowce 1500 – 1800 zł
Leczenie powtórne kanałowe-re-endo – siekacze, kły 800 – 1000 zł
Leczenie re –endo przedtrzonowce 1100 – 1300 zł
Leczenie re-endo trzonowce 1500 – 1800 zł
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału 1000 – 1200 zł
Leczenie z zastosowaniem materiałów biologicznych: Biodentine, MTA 200 – 300 zł
Leczenie dodatkowych kanałów 400 – 600 zł

*Powyższy cennik ma charakter orientacyjny i stanowi ogólną informację dotyczącą zakresu cen za poszczególne usługi. Konkretny i dokładny koszt każdej procedury medycznej zależy od indywidualnego przypadku pacjenta, oraz lekarza prowadzącego.