Implantologia

Implantologia – skuteczny sposób, by zapomnieć o utracie zębów

Pierwsza myśl kojarzona z brakiem zębów? “Sztuczna szczęka”! Na szczęście ten charakterystyczny przedmiot, straszący niekiedy najmłodszych w bajkach i jednoznacznie łączony z podeszłym wiekiem, nie jest jedyną opcją ratunku w przypadku utraty (częściowej lub całkowitej) uzębienia. Implantologia i implanty zębowe od dłuższego czasu uważane są nie tylko za najbardziej estetyczną, ale też najwygodniejszą w codziennym użytkowaniu formę uzupełnienia uzębienia. Z czego to wynika?

Na czym polega przewaga implantów? Są jak “trzecie” zęby!

Po zakończeniu całego procesu wprowadzania implantów zębowych (który często nie należy do najkrótszych – o tym przeczytasz nieco niżej) i zagojeniu możesz przejść do… normalności. Twoim zadaniem będzie już tylko prawidłowa higiena jamy ustnej i – co jakiś czas – kontrola lekarska, choć nie da się ukryć, że kontrola uzębienia wskazana jest w każdym przypadku, nie tylko po skorzystaniu z usług implantologa. W przeciwieństwie do protez ruchomych implanty zębowe nie każą Ci o sobie pamiętać: w czasie jedzenia zachowują się jak Twoje stałe zęby, przed położeniem się spać na wakacyjnym wyjeździe ze znajomymi nie krępuje Cię wieczorna higiena protezy, a na co dzień – nie myślisz nawet o tym, że Twój uśmiech budzi pewne podejrzenia. Tak jak wspomnieliśmy: łatwo zapomnieć, że z pewnych powodów utraciło się zęby!

Czy implantologia ma więc jakieś minusy…? 

Ciężko wskazać minusy samego posiadania implantów, jednak rzetelnie należy wspomnieć o dwóch aspektach, które nieco nadwyrężają ten idealny obraz zastępowania zębów implantami. Pierwszy (z przymrużeniem oka) wskaże bez problemu stereotypowy mieszkaniec Poznania: chodzi o całkowity koszt wykonania zabiegu implantologii. Oczywiście wnikliwy poznaniak szybko się zorientuje, że obietnice szybkiego i atrakcyjnego cenowo odbudowania uśmiechu warto prześledzić pod kątem “drobnego druczku”, czyli, po pierwsze, co naprawdę oznacza “szybko”, a po drugie – jakie jeszcze koszty oprócz ceny samego implantu zębowego wiążą się ze wstawieniem idealnego sztucznego zęba.

Wszyscy mają implanty zębowe, mam i ja?

Otóż… niekoniecznie. I to jest właśnie ewentualne drugie rozczarowanie, które może wiązać się z implantami. Istnieją bowiem przeciwwskazania medyczne przekreślające wstawienie implantu. Do nich należą między innymi nieprawidłowo prowadzona cukrzyca, nowotwory, osteoporoza, zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża, brak miejsca w szczęce na wprowadzenie implantu zębowego i kilka innych. Niektóre z nich na stałe eliminują plany o skorzystaniu z usług implantologa, inne wymagają jedynie przeczekania lub stosunkowo prostego leczenia.

Niemniej sam fakt istnienia szeregu przeciwwskazań prowadzi do prostego wniosku, że pierwsza wizyta u implantologa to konsultacja i rozpoznanie. Dopiero po przeprowadzeniu ewentualnych badań lekarz wraz z pacjentem mogą przystąpić do planowania całego procesu wstawiania implantów zębowych. I na tym etapie ważna jest rzetelna informacja, ile to może trwać oraz – ile może kosztować. Proces często bywa żmudny i wymaga od pacjenta cierpliwości, tym bardziej staramy się więc w naszej klinice podać rzetelnie wszelkie informacje, które pomogą przejść przez tę implantologiczną ścieżkę w pełnej świadomości i bez zbędnych nerwów!

Implantologia od A do Z – jak to robimy w Poznaniu?
Przewodnik krok po kroku!

Krok pierwszy

to wspomniana już diagnostyka i kwalifikacja do zabiegu. Pamiętaj, że ze względu na Twoje bezpieczeństwo należy to zrobić kompleksowo. Dlatego klinika Perioffice w Poznaniu wyposażona została w niezbędny sprzęt, który wszystkie procedury wstępne pozwoli wykonać tu na miejscu. Nie musisz jeździć po całym Poznaniu! Dopiero z kompletem wyników badań i po wykonaniu tomografii lekarz może przystąpić wraz z Tobą do kroku drugiego

Krok drugi

a więc planowanie zabiegu wprowadzenia implantów zębowych. W oparciu o wskazania lekarza oraz Twoje preferencje (także cenowe) dokonacie wyboru metody implantacji, rodzaju implantu zębowego, a także korony (np. Cad -Cam, pełnoceramicznej lub metalowo-porcelanowej). Na tym etapie zapadnie też decyzja o konieczności ewentualnych zabiegów dodatkowych, takich jak rekonstrukcja kości szczęki czy podniesienie dna zatoki szczękowej. Nie zawsze są to procesy niezbędne, jednak pamiętaj, że implant zębowy musi zostać umieszczony w kości – tego nie da się uniknąć. To jednak właśnie te zabiegi często są największym wyzwaniem: nie tylko znacznie wydłużają czas oczekiwania na nowe, piękne zęby, ale też znacznie windują ostateczny koszt wstawienia implantów zębowych.

Warto też dodać, że obecnie implantologia stała się znacznie prostsza i szybsza dzięki wprowadzeniu planowania z szablonami chirurgicznymi, czyli specjalnymi nakładkami, które na podstawie tomografii i skanów wewnątrzustnych pozwalają na precyzyjne pozycjonowanie implantów (przy wykorzystaniu otworów z tulejkami w specjalnie wykonanych na drukarkach 3D szablonach.) Plan ustalony? Decyzje podjęte? Zatem czas na krok trzeci

Krok trzeci

Z perspektywy pacjenta być może nadal przejściowy (bo wciąż nie widzisz swojego upragnionego zęba!), a mimo to… kluczowy – wstawianie implantu, a więc nowego “korzenia”, na którym “wyrośnie” Twój sztuczny ząb. W zależności od czasu, jaki upłynął od utraty bądź usunięcia poprzedniego zęba, trzeba będzie wykonać otwór. Tam umieszczony zostanie implant zębowy, który teraz będzie potrzebował kilka miesięcy na tak zwaną osteointegrację (wspominaliśmy, że implanty zębowe to praktycznie Twoje “trzecie zęby”?). W międzyczasie może pojawić się jeszcze zdejmowanie szwów czy odsłanianie implantu. Ile to wszystko będzie trwać? To zależy, i to od wielu czynników! Niektóre metody mogą być zwieńczone natychmiastowym wstawieniem implantu zaraz po usunięciu zęba, inne mogą oznaczać nawet 6 miesięcy oczekiwania na upragnioną koronę. Dlatego tak ważny jest etap konsultacji i rzetelnej informacji o tym, co Cię czeka!

Krok czwarty

I – ostatecznie – docieramy do kroku czwartego, najbardziej wyczekiwanego. Na tym etapie w Twojej jamie ustnej pojawia się w końcu to, co w skrócie myślowym wielu pacjentów oznacza właśnie “implant zębowy” – korona. Musi zostać precyzyjnie dopasowana i kształtem, i barwą; ten etap znacznie przyspiesza i usprawnia cyfrowy skaner, którym dysponują nasi implantolodzy w Perioffice Poznań. Jest to już jednak finisz całego leczenia implantologicznego! Pozostają już tylko wizyty kontrolne i… radość z odzyskanego zęba.

Staraliśmy się możliwie precyzyjnie przybliżyć Ci dość,  jak widać złożony proces jakim jest implantologia oraz sposób w jaki prowadzimy go w naszych gabinetach. Nie podlega jednak dyskusji, iż każdy przypadek jest indywidualny i dopiero konsultacja z naszym lekarzem pozwoli stworzyć Twój własny scenariusz odbudowy uzębienia. Mimo wielu zmiennych przygotowaliśmy jednak cennik, który pozwoli nieco przybliżyć możliwe koszty wiążące się z usługą wstawienia implantów:

Cennik usług z zakresu Implantologii

Diagnostyka i konsultacja 300 zł
Tomografia komputerowa i CBCT 450 zł
Przygotowanie szablonu chirurgicznego i planowanie cyfrowe 1500 zł
Wszczepienie implantu od 3500 zł
Wszczepienie implantu z nawigacją chirurgiczną opartą na CBCT od 4000 zł
Zabiegi chirurgiczne regeneracji kości przed wszczepieniem implantów od 3500 zł
Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej (Sinus lift) 5000 zł
Odsłonięcie śruby implantu 700 zł
* Powyższy cennik ma charakter orientacyjny i stanowi ogólną informację dotyczącą zakresu cen za poszczególne usługi. Konkretny i dokładny koszt każdej procedury medycznej zależy od indywidualnego przypadku pacjenta, oraz lekarza prowadzącego.