Protetyka

Przekonaj się, co protetyka zrobiła z tradycyjną “sztuczną szczęką”!

Kiedyś: ujęcie raczej humorystyczne – śmieszne sceny wypadających zębów, którymi okraszone były kreskówki czy komedie niezbyt wysokich lotów. Obecnie: słynny “dziwny pan z memów”, czyli starszy jegomość z dość nienaturalnym uśmiechem. Mogłoby się wydawać, że zła sława protez zębowych trwa w najlepsze! Tymczasem statystyki pokazują, że w samym Poznaniu mija Cię znacznie więcej osób z protezami zębowymi, niż przypuszczasz! W kraju jest około 9 milionów osób, które skorzystały z usług protetyka. Dlaczego ich nie zauważasz? Współczesne protezy zębowe mogą niczym nie różnić się od naturalnych zębów. I przejść obok Ciebie – w szerokim uśmiechu – niezauważone!

Dlaczego protetyka stomatologiczna wciąż budzi sceptyczne reakcje?

Jeśli pierwsze, co przychodzi Ci na myśl, to niewygoda korzystania z protezy zębowej, na przykład podczas jedzenia, to spieszymy ze sprostowaniem: tak naprawdę dobra proteza umożliwia właśnie powrót do normalnego czerpania z funkcji, jakie pełnią zęby, w tym żucia. To, co budzi w większości osób niechęć do protez, znajduje się nie w jamie ustnej, lecz w głowie: wstyd. Wstyd przed niezręcznym momentem ujawnienia się sztucznej protezy zębowej przy znajomych lub obcych ludziach. Jak to się dzieje, że właśnie protezy zębowe (podczas gdy np. protezy kończyn budzą raczej współczucie, czy nawet podziw dla radzenia sobie z przeciwnościami), rodzą wstyd?

Okazuje się, że – jak to często bywa – winne są stereotypy. Proteza zębowa kojarzy się z bardzo podeszłym wiekiem i… rażącymi zaniedbaniami w higienie zębów. W skrócie: gdyby się dbało o zęby, to nadal byłyby na miejscu! Tymczasem rzeczywistość nie jest aż tak skłonna do obnażania zwykłego ludzkiego lenistwa: wiele przypadków wizyt u protetyka, także w Poznaniu, to wynik nieszczęśliwych wypadków lub chorób zębów czy tkanek jamy ustnej powiązanych z innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, przy których – mimo zaciętej walki pacjenta i stomatologa – naturalnych zębów nie dało się uratować.

Proteza zębowa? Nie ma się czego wstydzić!

Jeśli więc przed wizytą w naszym gabinecie w Poznaniu powstrzymuje Cię właśnie wstyd – że się wyda, że będzie widać – uspokajamy. Po pierwsze: korzystanie z protez jest powszechne i w niczym nie ustępuje używaniu protez innych części ciała. A po drugie – nowoczesne protezy, jakie możemy Ci przygotować w Perioffice w Poznaniu, nie tylko nie wyglądają gorzej niż zęby naturalne, ale nawet mogą poprawić estetykę Twojego uśmiechu!

Jakie protezy zębowe zaproponujemy Ci w naszej klinice w Poznaniu?

Taką, jaka będzie najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom! Jako gabinet specjalistyczny dysponujemy pełnym wachlarzem rozwiązań. To Ty razem z protetykiem zdecydujesz, jaki budżet chcesz przeznaczyć i jaki efekt końcowy mamy osiągnąć. A w czym wybierasz?

Rodzaje protez zębowych ze względu na mocowanie:

Protezy zębowe ruchome – stosowane w przypadku całkowitego braku uzębienia. Proteza nie jest przymocowania na stałe, na noc można ją wyjąć (dziąsła mogą odpocząć). Jest to rozwiązanie bardziej korzystne pod kątem budżetowym, jednak ze względu na degradację kości co kilka lat protezę ruchomą trzeba wymienić (przestaje pasować do zmieniającej się szczęki).

Protezy zębowe stałe – przybierają formę całego szeregu zębów (proteza całkowita), który osadzony zostaje na implantach, czyli tytanowych śrubach, które pełnią rolę korzenia zębowego (oczywiście implantów jest mniej niż zębów w protezie). Zastosowanie takiej protezy zębowej jest wygodniejsze w codziennym użytkowaniu i likwiduje ewentualny stres związany z możliwością wysunięcia się protezy.

Protezy zębowe osiadające – są to protezy częściowe, stosowane w przypadku niewielkich ubytków w uzębieniu. Mocowane są za pomocą różnego rodzaju elementów metalowych (klamry, zamki, zawiasy itp.), które – to trzeba wziąć pod uwagę szczególnie jeśli chodzi o estetykę – są widoczne.

Protezy zębowe nieosiadające (szkieletowe) – jest to rodzaj protezy ruchomej, jednak w tym przypadku uzupełniana jest tylko część braków w uzębieniu. Akrylowe mocowania nowych zębów znajdują się na metalowym szkielecie, który z kolei przymocowany jest za pomocą np. klamer czy zawiasów do naturalnych zębów pacjenta.

Protetyk może także zaproponować rozwiązania takie jak mosty adhezyjne czy same korony nakładane na uszkodzony, wcześniej odpowiednio opracowany ząb.

Rodzaje protez zębowych ze względu na materiał:

W protetyce stomatologicznej prym wiodą dwa materiały: porcelana oraz żywica akrylowa. Pierwsza doskonale imituje wygląd naturalnego zęba i jest bardzo trwała, jednak podatna na uszkodzenia mechaniczne (np. pęknięcia). Druga – lżejsza, wykazuje mniejszą trwałość na ścieranie, ale ustępuje porcelanie pod kątem “twardych orzechów do zgryzienia”. Mocowania koron to z kolei głównie akryl, metal i nylon.

Jak długo będziesz czekać na swoją protezę ? – Protetyka w Perioffice

Sam proces przygotowania protezy zębowej nie jest długi. Tym bardziej, że nasi specjaliści protetyki w Perioffice Poznań dysponują skanerem cyfrowym, który w sposób bardzo wygodny pozwala uniknąć wykonywania odcisku i zapewnia maksymalną precyzję dopasowania przyszłej protezy. Należy jednak mieć na uwadze, że protetyk zębowy może przystąpić do swojej pracy dopiero wtedy, gdy wszelkie schorzenia związane z uzębieniem zostaną wyleczone. Czasami to ten proces może więc wydłużyć czas oczekiwania na nowe, kompletne zęby.

Po wizycie, na której ustalisz wraz z protetykiem rodzaj protezy zębowej i pobrany zostanie materiał do jej wykonania, a następnie – po odbiorze (lub nałożeniu) protezy, czeka Cię jeszcze po pewnym czasie wizyta kontrolna. Okres adaptacyjny do nowej protezy może bowiem trwać kilka miesięcy i dopiero po tym czasie nabierzecie wraz z protetykiem pewności, że proteza zębowa jest perfekcyjnie dopasowana!

Cennik usług za zakresu Protetyki Stomatologicznej:

Wkład koronowo-korzeniowy z bio hpp (biały) 1200 zł
Wkład koronowo-korzeniowy metalowy lub złoty 1000zł + cena złota
Wkład koronowo–korzeniowy z włókna szklanego 800 – 900 zł
Korona kompozytowa 1200 zł
Korona CAD/CAM na podbudowie cyrkonowej 2100 zł
Korona CAD/CAM na implancie 3800 zł
Proteza zębowa częściowa akrylowa 2500 zł
Proteza zębowa całkowita 2500 zł
Proteza zębowa szkieletowa 3000 zł
Proteza zębowa acetalowa 3000 zł
Naprawa protezy zębowej od 200 zł
Dostawienie zęba do protezy od 200zł
Podścielenie protezy 600 zł
Osadzenie korony protetycznej 250 zł
Leczenie zaburzeń czynnościowych narządu żucia – szyny relaksacyjne od 600 zł
Korona tymczasowa od 250 zł
* Powyższy cennik ma charakter orientacyjny i stanowi ogólną informację dotyczącą zakresu cen za poszczególne usługi. Konkretny i dokładny koszt każdej procedury medycznej zależy od indywidualnego przypadku pacjenta, oraz lekarza prowadzącego.
** W przypadku leczenia protetycznego w dniu rozpoczęcia procedury leczenia wymagamy wpłaty w wysokości 50% wartości pracy protetycznej.