Periodontologia

Periodontologia – mało znane określenie na powszechnie znane schorzenia.

Z tą dość enigmatycznie brzmiącą dziedziną stomatologii wiąże się kilka paradoksów. Po pierwsze: mimo że sama nazwa “periodontologia” jest mało znana, to dotyczy jednych z najpowszechniej występujących schorzeń jamy ustnej! Po drugie, charakter schorzeń (albo konkretniej: początkowa ich faza) sprawiają, że przez długi czas są ignorowane, wkładane do szufladki “da się z tym żyć” lub “taka uroda”, a wizyta w klinice periodontologicznej długo nie jest w ogóle brana pod uwagę. Często do momentu, gdy dają o sobie znać konsekwencje zaburzeń periodontologicznych, jak na przykład ruchomość zębów. A trzeci paradoks? Fakt, że w ogromnej części przypadków leczenia u periodontologa pozwoliłaby uniknąć… po prostu prawidłowa higiena jamy ustnej. Wiesz już, czym zajmuje się poradnia periodontologiczna i dziedzina jaką jest periodontologia?

Czym zatem jest periodontologia i skąd możesz wiedzieć, czy dotyczy także Ciebie?

Lekarz periodontolog diagnozuje i leczy choroby przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Do przyzębia zalicza się dziąsła, ozębną, okostną, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Skrótowo i bardziej przystępnie można mówić o tym, w czym osadzone są zęby. O ile “przyzębie” nie jest terminem nagminnie występującym w towarzyskich rozmowach, o tyle hasła takie jak paradontoza czy zapalenie dziąseł – owszem. Zanim jednak padną takie diagnozy, znacznie wcześniej można wychwycić objawy (często subtelne!) problemów periodontologicznych.

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że warto udać się do periodontologa?

Wystarczą nawet zaczerwienione dziąsła! Sygnałami alarmującymi będą nieprzyjemny zapach z ust nie wynikający wcale z upodobania do mocno czosnkowych potraw, ból pojawiający się przy spożywaniu gorących lub zimnych pokarmów i napojów (a nawet słodkich czy słonych), widocznie odsłonięte szyjki zębowe czy wreszcie krwawiące dziąsła. Jeśli zauważasz ruchomość swoich zębów, oznacza to, że Twoja wizyta w gabinecie periodontologicznym była odkładana już zdecydowanie za długo! Tutaj dochodzimy też do ostatecznej konsekwencji schorzeń periodontologicznych i ich ignorowania, czyli do… utraty zębów.

Skąd biorą się schorzenia periodontologiczne?

Na szczęście zdecydowana większość pacjentów lekarzy periodontologów zjawiła się u nich z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zbyt rzadkie, krótkie lub niedokładne czyszczenie zębów doprowadza do powstawania płytki nazębnej (widoczny na powierzchniach stycznych zębów i dziąseł żółty nalot). Ta z kolei może skutkować pojawieniem się kamienia nazębnego. Jedno i drugie oznacza stałą obecność bakterii i toksyn, które są już bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i pozostałych problemów.

Dlaczego “na szczęście”? A dlatego, że oznacza to, że leczenie u periodontologa nie musi być nigdy konieczne, jeśli tylko prawidłowo zadba się o higienę. A że zapobieganie jest lepsze od leczenia… wiadomo nie od dziś!

Inne czynniki, już nie tak proste do uniknięcia, to podatność genetyczna, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, efekty uboczne przyjmowanych leków (na przykład tych na padaczkę), wady zgryzu. I wreszcie to, co wpływa nie tylko na stan jamy ustnej: nieprawidłowa dieta (niedobory witamin z grupy C i B) oraz palenie papierosów.

Na co stawia periodontologia? Na profilaktykę!

Szybki rzut oka na przyczyny powstawania schorzeń prowadzi do prostego wniosku: to, jak długo potrwa leczenie u specjalisty periodontologa i czy w ogóle będzie ono potrzebne zależy przede wszystkim od samego pacjenta i tego, jak bardzo zaangażuje się on w profilaktykę. Warto ustalić ze swoim lekarzem szczegóły – dobór szczoteczki, pasty, płynu do płukania; nauczyć się prawidłowego szczotkowania i praktykować je rzetelnie!

Jak wygląda leczenie w naszym gabinecie periodontologicznym w Poznaniu?

To, jak będzie wyglądać i jak długo potrwa leczenie, uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania zaburzeń periodontologicznych. Czasami wystarczy sam skaling, może też jednak pojawić się konieczność chirurgicznej interwencji – na przykład w przypadku rekonstrukcji dziąseł lub regeneracji przyzębia.

Początek leczenia w klinice periodontologicznej

Zaczynamy od diagnostyki. Jako że część schorzeń może się rozwijać w miejscach niewidocznych dla oka, z pomocą periodontologowi przychodzą sonda, zdjęcia pantomograficzne, radiologia czy tomografia stożkowa. Ustalenie przyczyn może się też wiązać z badaniami ogólnymi – morfologią, kontrolą poziomu cukru itp. Pamiętaj, że zaniedbania w higienie nie muszą być jedynym powodem problemów!

Leczenie: zabiegi, które wykonujemy w klinice periodontologii w Poznaniu

W zależności od zdiagnozowanych schorzeń i stopnia ich zaawansowania lekarz periodontolog może wykonać zabiegi:

Skaling – czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i nie wpływa na kondycję pacjenta (po wykonanym zabiegu może zasiąść za kierownicą czy też wrócić do codziennych zajęć). W zależności od ilości złogów nazębnych skaling może trwać od 15 do 30 minut. W przypadku nawracającego problemu z odkładaniem się kamienia nazębnego periodontolog może zalecić cykliczne, np. coroczne lub nawet comiesięczne powtarzanie zabiegu.

Piaskowanie – zabieg poprawiający stan higieniczny jamy ustnej. Strumień specjalnie spreparowanego piasku skierowany pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię zębów wygładza ich szkliwo, usuwa zanieczyszczenia, w tym – niemal w 100% – płytkę bakteryjną. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla szkliwa, a efekty są widoczne gołym okiem! Po wykonaniu piaskowania specjalista periodontolog zaproponuje fluoryzację zębów, która wzmocni i zabezpieczy szkliwo.

Kiretaż otwarty – zabieg bardziej inwazyjny, wprowadzany w przypadku obecności kamienia poddziąsłowego. Polega na rozcięciu dziąsła, odsłonięciu korzenia i dokładnym oczyszczeniu korzenia i głębokich kieszonek przyzębnych. Może się także wiązać z uzupełnieniem ubytków w kości tak zwaną sztuczną kością. Periodontolog przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje znieczulenie miejscowe, a na koniec zakłada szwy.

Kiretaż zamknięty – oczyszczenie kieszonek przyzębnych bez rozcinania dziąsła, jedynie przy odchyleniu błony śluzowej. Gojenie rany po zabiegu jest szybsze niż w przypadku kiretażu otwartego; mimo braku nacięcia również stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Szynowanie – zabieg, który ma zabezpieczyć ruchome zęby. Na grupę takich zębów nakładany jest element syntetyczny (włókno szklane lub łańcuszek stosowany do retainerów ortodontycznych), który je unieruchamia do momentu, aż ruchomość zębów zostanie wyleczona.

Leczenie chirurgiczne – obejmuje kilka rodzajów zabiegów, między innymi przeszczepy dziąsła, gingiwektomię, gingiwoplastykę, operacje płatowe itp. Zabiegi takie, mające na celu odtworzenie lub uzyskanie prawidłowej linii dziąseł są nie tylko drogą do utrzymania zdrowych zębów – mają też znaczenie estetyczne.

Periodontolog w Poznaniu na NFZ? Tak!

Mamy przyjemność poinformować, że od 2020 roku nasza klinika periodontologiczna w Poznaniu przyjmuje pacjentów nie tylko prywatnie, ale też w ramach specjalistycznego kontraktu z NFZ.

Cennik usług Periodontologicznych

Diagnostyka i ustalanie planu leczenia 350 – 400 zł
Konsultacja i leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej 300 – 350 zł
Usunięcie kamienia nazębnego + polerowanie + fluoryzacja 400 – 500 zł
Usunięcie kamienia nazębnego + piaskowanie + polerowanie 400 – 500 zł
Piaskowanie 200 zł
Głęboki skaling poddziąsłowy 500 – 600 zł
Kiretaż zamknięty (6 zębów) 1000 zł
Kiretaż otwarty (6 zębów) 2500 zł
Szynowanie zębów 800 – 1200 zł
Pogłębienie przedsionka jamy ustnej 800 – 1200 zł
Pogłębienie przedsionka jamy ustnej z przeszczepem z podniebienia 2000 zł
Plastyka wędzidełka 500 – 600 zł
Plastyka wędzidełka z zastosowaniem lasera 500 – 600 zł
Zabiegi regeneracyjne przyzębia z zastosowaniem biomateriałów 3500 – 5000 zł
Pokrycie recesji dziąsłowych 4000 – 5000 zł
– przy zastosowaniu przeszczepu z podniebienia
– z zastosowaniem PRF
– z zastosowaniem Emdogain
Wycięcie zmiany na błonie śluzowej z badaniem histopatologicznym 700 – 1200 zł

* Powyższy cennik ma charakter orientacyjny i stanowi ogólną informację dotyczącą zakresu cen za poszczególne usługi. Konkretny i dokładny koszt każdej procedury medycznej zależy od indywidualnego przypadku pacjenta, oraz lekarza prowadzącego.